Satış Sözleşmesi

NOT: Siparişiniz sonrasın, ödeme yaptığınız zaman; sözleşme doldurulur ve size E-Posta olarak (Word.Doc) gönderilir. Tarafların sözleşmeyi saklaması kendi sorumluluklarındadır.

ÖN BİLGİLENDİRME FORMU

İşbu Ön Bilgilendirmelerin konusu, Mesafeli Satış Sözleşmesi yapılmadan ve Tüketici ödeme yükümlülüğü altına girmeden önce aşağıda temel nitelikleri ve tüm vergiler dahil toplam satış fiyatı belirtilen mal(lar) ve hizmetlerin (ürün/ürünler) in satışı, teslimi ve yasal olarak yapılması gereken diğer bildirimler hakkında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 27 Kasım 2014 tarihli Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince Siz Değerli Müşterilerimizin (Tüketiciler) önceden bilgilendirilmesidir.

www.fantazikundura.com adresindeki internet sitemize (bundan sonra sitemiz olarak adlandırılacaktır) vermekte olduğunuz sipariş için Yüksel Tekin (Satıcı) ile Mesafeli Satış Sözleşmesi (Sözleşme) yapmanız söz konusudur.

SATICI VE TÜKETİCİ BİLGİLERİ

SATICI BİLGİLERİ

Satıcı Ünvanı: Fantazi Kundura

Mersis No: 0420344920

Adresi: Osmanağa Mah. Leylak Sk. No:13/C Kadıköy/İSTANBUL

Telefon: +90 (539) 479 63 59 // 0 (216) 337 38 53

E-posta: admin@fantazikundura.com

TÜKETİCİ BİLGİLERİ

Adı Soyadı / Ünvanı

Teslimat Adresi

Fatura Adresi

Telefon

Eposta

SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/HİZMET, FİYAT, ÖDEME VE TESLİMAT BİLGİLERİ

Tüketici tarafından siparişi gerçekleştirilen ürünlerin(malların/hizmetlerin) modeli, cinsi, rengi, varsa bedeni, adedi, birim fiyatları, tüm vergiler dahil toplam peşin satış fiyatı(toplam tutarı), alıcının seçtiği ödeme yöntemi (aracı), alıcının bildirdiği teslimat ve fatura adresi, alıcının iletişim bilgileri alttaki gibidir.

Ürün / Hizmet açıklaması       Adet    Tutarı

Ürünlerin Toplam Fiyatı

Kargo Ücreti

SİPARİŞ TOPLAM ÖDEME TUTARI(KDV Dahil)

Adı Soyadı / Ünvanı

Teslimat Adresi

Fatura Adresi

Telefon

Eposta

Sipariş verdiğiniz Ürün(ler) anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile teslim edilecektir.

Teslimatı yapacak kargo firmasının bulunduğunuz yerde şubesi olmadığı takdirde Ürün(ler)in bildireceğimiz yakın bir diğer şubesinden teslim alınması gerekmektedir.

CAYMA HAKKI KONUSUNDA ÖN BİLGİLENDİRMELER

Tüketicinin Ürün(ler)i teslim aldığı tarihten itibaren on dört (14) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin siparişten/sözleşmeden cayma hakkı vardır.

Cayma hakkının kullanılabilmesi için ürün(ler)in kullanılmamış, kullanım hatası sonucunda hasar görmemiş, etiketleri ve ambalajının zarar görmemiş olması gerekir.

Ayrıca belirli bazı mal/hizmetlere ilişkin sözleşmelerde, kullanılmamış ve faydalanılmamış olsalar dahi, kanunen cayma hakkı yoktur. Cayma hakkının kullanımının mümkün olmadığı sözleşmeler şunlardır; a)Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler, b)Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler, c)Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler, d)Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler, e)Genel olarak ilgili mevzuat uyarınca mesafeli satış kapsamı dışında kabul edilen diğer mal-hizmetler ile Tüketicinin nihai tüketici olarak değil ticari ve/veya mesleki amaçla satın alma yaptığı mallara ilişkin sözleşmeler.

Kanunen cayma hakkı olan hallerde, cayma süresi içinde mal, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanılmadığı için meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan kanun gereği Tüketici sorumludur. Tüketici yukarıda belirtilen sorumluluklarına uygun hareket etmezse Ürün(ler)’e ilişkin cayma hakkını kaybedebilir.

Tüketici cayma hakkını kullandığına dair açık bildirimi cayma hakkı süresi dolmadan (yukarıda belirtilen on dört gün içinde) web sitemize veya satıcının adresine bildirim yapabilir.

Tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on (10) gün içinde malı Satıcıya geri göndermek zorundadır. Ürün(ler)in tarafımıza gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile (vergi mevzuatı uyarınca) irsaliye/fatura aslının iadesi, faturası kurumlar adına düzenlenen Ürün iadelerinde iade faturası kesilmesi, ayrıca iade edilecek Ürün(ler) in kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

Kanunen cayma hakkı öngörülmemiş hallerde cayma hakkından faydalanılamaz. Usulüne uygun veya zamanında kullanılmadığı durumlarda Tüketici cayma hakkını kaybeder.

Yukarıda belirtilen gerekliliklerin Tüketici tarafından süresinde ve usulüne uygun olarak yerine getirilmesi koşuluyla, cayma bildiriminin Satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en kısa sürede, Ürün(ler)’in bedeli ve varsa teslimat masrafları, Ürün(ler)’i satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir biçimde Tüketiciye iade edilir.

ÖDEME KONUSUNDA ÖN BİLGİLENDİRMELER

Sitemizde havale/eft ile sipariş kabul edilmektedir.

Tüketici Sözleşmeyi onayladığında, sipariş verdiği Ürün(ler)’in yukarıda belirtilen bedeli ve varsa ilave masrafları seçtiği ödeme yöntemi ile tarafından tahsil edilir. Tüketicinin Ürün’ü teslim almadan önce masraflar dahil satış bedelini tamamen ödemiş olması gerekir.

Teslimattan önce ürün(ler)’in bedeli satıcıya tamamen ödenmediği takdirde satıcı, tek taraflı olarak sözleşmeyi iptal edebilir ve Ürün(ler) i teslim etmeyebilir.

TESLİMAT KONUSUNDA ÖN BİLGİLENDİRMELER

Sipariş verdiğiniz Ürün(ler) kargo firması ile teslim edilecektir. Adresinize teslimat Kargonun dağıtım ağıyla sınırlıdır. Teslimatı yapacak kargo firmasının bulunduğunuz yerde şubesi olmadığı takdirde Ürün(ler)in bildireceğimiz yakın bir diğer şubesinden teslim alınması gerekmektedir.

Sipariş verilen Ürün(ler), yasal 30 günlük süre aşılmamak koşulu ile Tüketici’ye veya bildirdiği yukarıdaki adresteki üçüncü kişi/kuruluşa faturası ile birlikte paketlenmiş ve sağlam olarak teslim edilir. Varsa Tüketicinin ödeyeceği teslimat masrafları (kargo ücreti vb.) yukarıdaki sipariş detaylarında açıkça belirtilmiştir.

Stoklarda olan Ürünler, sipariş tarihinden itibaren, en geç on (10) gün içerisinde Tüketici tarafından sipariş esnasında bildirilen kişi ve adrese teslim edilmek üzere kargo firmasına teslim edilir. Kargo Firması, Satıcıden teslim aldığı gönderileri, uzaklıklarına göre normal şartlar altında ortalama 1 (bir) ila 4 (dört) iş günü içinde Müşterilerimize ulaştırmaktadır.

Ürün(ler)in teslimatı anında Tüketicinin adresinde bulunmaması ve adresteki kişilerin teslimatı kabul etmemesi durumunda satıcı, adrese teslimat yükümlülüğünü yerine getirmiş kabul edilecektir. Adreste teslim alacak bir kimsenin olmaması durumunda kargo firması ile temas kurarak ürünlerin sevkiyatını takip ve temin etmek Tüketicinin sorumluluğundadır. Ürün(ler), Tüketiciden başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, bu kişi/kuruluşun adresinde bulunmaması veya teslimatı kabul etmemesinden satıcı sorumlu tutulamaz. Bu durumlarda Tüketicinin Ürün(ler)i geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile Ürün(ler)in kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun Satıcıya iade edilmesinden dolayı oluşan giderler Tüketiciye aittir.

Ürün(ler)i teslim alacak her kişi, teslim aldığı anda kontrol etmekle ve Ürün(ler)de kargodan kaynaklanan bir sorun gördüğünde teslimatı kabul etmemekle ve kargo firması yetkilisine tutanak tutturmakla sorumludur. Aksi halde Satıcı herhangi bir sorumluluk kabul etmeyecektir.

Ürün(ler)in yasal azami süre olan 30 gün içinde Tüketiciye teslimi, zamanında teslimdir. Normal satış ve teslimat koşulları dışındaki olağanüstü durumlar (hava muhalefeti, deprem, sel, yangın gibi) nedeni ile yasal azami 30 günlük süre içinde teslim edilememesi söz konusu ise, Satıcı teslimat ile ilgili olarak Tüketiciyi mevcut iletişim bilgilerinden ulaşarak haberdar eder. Bu durumda Tüketici siparişi iptal edebilir, benzer bir ürün sipariş edebilir veya olağanüstü durum sona erene kadar bekleyebilir.

Satıcı, Sözleşme konusu Ürün(ler)i tedarik edemeyeceğinin anlaşılması halinde, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç (3) gün içinde Tüketiciyi açık biçimde mevcut iletişim bilgilerinden ulaşıp bilgilendirerek sözlü veya yazılı onayını almak kaydıyla, eşit kalite ve fiyatta başka bir ürün tedarik edebilir ve Sözleşme konusu yükümlülüğünü bu şekilde yerine getirmiş sayılır. Tüketici söz konusu onayı verip vermemekte her bakımdan serbesttir. Tüketicinin onay vermediği hallerde Satıcı teslimat masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç (14) on dört gün içinde iade eder.

GÜVENLİK, GİZLİLİK ve KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI, İLETİŞİM, FİKRİ ve SINAİ MÜLKİYET HAKLARI’NA İLİŞKİN ÖN BİLGİLENDİRMELER

 Tüketiciler tarafından Sitemize girilen bilgilerin ve işlemlerin güvenliği için gerekli önlemler, Satıcı tarafından sistem altyapısında, bilgi ve işlemin niteliğine göre günümüzün teknik olanakları ölçüsünde alınmıştır. Ancak, söz konusu bilgiler Tüketicilere ait cihazlardan girildiğinden Tüketiciler tarafından korunmaları ve ilgisiz kişilerce erişilememesi için gerekli önlemlerin alınması sorumluluğu virüs, Truva atı ve benzeri zararlı uygulamalar dahil olmak üzere Tüketicilere aittir. Sitemizde iletişim güvenliği 256 bit SSL sertifikasıyla sağlanmakta, güvenli bağlantı sadece ödeme sayfasında değil sitenin bütününde kullanılmakta ve güvenli bağlantı olmadan siteye ulaşılmasına izin verilmemektedir.

Tüketicilerin Sitemize üyeliği ve/veya alışverişleri sırasında edinilen bilgileri (veriler) Satıcı, amaçla sınırlı bağlantılı işleyebilir. Reklam ve tanıtım için onayınız gerekir. Söz konusu veriler kanunen gereken durumlarda yetkili Merciler ve Mahkemeler ile paylaşılabilir.

Tüketici kişisel olan-olmayan mevcut ve yeni bilgilerinin(verilerinin), kişisel verilerin korunması, elektronik ticaretin düzenlenmesi ve yürürlükteki diğer ilgili mevzuata uygun biçimde yukarıdaki kapsamda kullanımına, paylaşımına, işlenmesine ve kendisi ile ticari olan-olmayan iletişimlerin elektronik ve/veya diğer yöntemlerle kurulmasına onay ve izin vermiştir.

Tüketiciler, Satıcıya yukarıda belirtilen iletişim kanallarından ulaşarak veri kullanımını ve işlenmelerini ve/veya iletişimleri her zaman için durdurabilir. Tüketicilerin bu konudaki açık bildirimleri doğrultusunda, kişisel verilerinin işlenmesi ve/veya kendileriyle iletişimler yasal süre içinde durdurulur. Ancak hukuken saklanması gereken verilerinin muhafaza edilmesi ve hukuken mümkün olan gerekli veri işleme ve iletişimler (tüketicinin teslim edilmiş siparişinin olması, mevcut siparişinin olması, iade sürecinde siparişinin olması, geri ödeme için iletişim kurma zorunluluğu ve benzeri, ancak anılan örneklerle sınırlı değil) devam eder.

Kişisel Verilerin Korunmasına ilişkin detaylı bilgilendirme aydınlatma ve gizlilik metnimizde bulunmaktadır.

Sitemizde bulunan her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen ve/veya tamamen kullanımına ilişkin bütün fikri ve sınai haklar ile bütün mülkiyet hakları Satıcıya aittir ve izin alınmadan hiçbir şekilde kısmen dahi olsa kullanılamaz. Satıcı yukarıdaki konularda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar. Değişiklikler Sitemizde yayınlandığı veya diğer yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Sitemizden ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik ve güvenlik politikaları ile kullanım şartları geçerlidir. Satıcı, sitemizdeki bağlantılarla ulaşılan diğer sitelerin içeriklerinden, oluşabilecek uyuşmazlıklar ve olumsuz sonuçlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER KONULARA İLİŞKİN ÖN BİLGİLENDİRMELER

Sipariş/sözleşme konusu ürün(ler) in kanuna ve sözleşmeye uygun olarak iade edilmesi veya sipariş iptallerinde, tahsil edilmiş ise ürün(ler) in bedeli en çok 15 gün içinde, ödemenin yapıldığı araca uygun olarak Tüketiciye iade edilir.

Tüketiciler sözleşme konusu Ürün(ler) e ilişkin varsa talep ve şikayetlerini, yukarıda belirtilen iletişim kanallarından ulaşarak, sözlü veya yazılı şekilde Satıcıya bildirebilir. Müşterilerimizin mutluluğu bizim için önemlidir. Satıcı haklı talep ve şikayetleri titiz bir şekilde değerlendirip mümkün olan en kısa sürede çözüme kavuşturur. Tüketiciler dilerse, çözüme bağlanması mümkün olamayan talep ve şikayetlerine ilişkin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca her yıl belirlenen ve ilan edilen parasal sınırlar dahilinde kendilerinin veya Satıcının yerleşim yerindeki (ikametgâhının bulunduğu yerdeki) İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetleri ne veya parasal sınırları aşan durumlarda Tüketici Mahkemeleri ne başvurabilir.

Sitemizde onaylayarak kabul etmeniz durumunda, İşbu ön bilgilendirme metni ve mesafeli satış sözleşmesi ile birlikte sitemizde tarafınızdan oluşturulan kayıtlı e-posta (mail) adresinize gönderilecektir. İlgili e-postayı cihazınızda muhafaza ederek veya anılan metni ve sözleşmeyi cihazınızın sabit diskine kaydedip her zaman bu bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca Satıcı yasal sorumlukları gereği yukarıda anılan ön bilgilendirmeler metni ve mesafeli satış sözleşmesini azami üç yıl boyunca muhafaza edecektir.

Tüketiciler, onaylamaları halinde Mesafeli Satış Sözleşmesinin ayrılmaz bir parçasını oluşturacak işbu Ön Bilgilendirmeler ile yukarda detaylı olarak belirtilen bütün konularda önceden bilgilendirilmiş bulunmaktadır.

İş bu Sipariş ve Sözleşme Ön Bilgilendirmelerindeki bütün açıklamalar ve bilgiler Tüketiciler tarafından Sitemizde onayladığı andan itibaren geçerlidir ve Mesafeli Satış Sözleşmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Tüketiciler tarafından kabul edildiğinde Satıcı (Satıcı) ve Tüketiciler (Alıcılar) arasında Mesafeli Satış Sözleşmesi ile birlikte bağlayıcı olarak uygulan

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1 – TARAFLAR

SATICI

Ticari Ünvanı: Fantazi Kundura

Adresi: Osmanağa Mah. Leylak Sk. No:13/C Kadıköy/İSTANBUL

Telefon: +90 (539) 479 63 59 // 0 (216) 337 38 53

Satıcı Mersis No: 0420344920

Satıcı E-Posta Adresi: admin@fantazikundura.com

Alıcının İade Halinde Malı Satıcıya Göndereceği Kargo Şirketi :

ALICI

Adı – soyadı : [ALICI]

Adresi : [ALICI]

Telefon : [ALICI]

E-Posta: [ALICI]

MADDE 2-SÖZLEŞMENİN KONUSU ve KAPSAMI

İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi (“Sözleşme”) 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ ne uygun olarak düzenlenmiştir. İşbu Sözleşme’nin tarafları işbu Sözleşme tahtında 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ nden kaynaklanan yükümlülük ve sorumluluklarını bildiklerini ve anladıklarını kabul ve beyan ederler.

İşbu Sözleşmenin konusunu; Alıcı’nın, “Fantezi Kundura Websitesi”nden Satıcı’ya ait ürün satın alınmasına yönelik tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanması oluşturur.

Alıcı, satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri , satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı , ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık , anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini , bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini is bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

Ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura is bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

MADDE 3 –SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/ÖDEME/TESLİMAT

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti sitemizde bu yönde açılan pencerede detaylıca görülebilir.  Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır. Aşağıda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.

SATICI gerekli gördüğü durumlarda, ALICI’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi durdurma hakkını saklı tutar. SATICI siparişte sorun tespit ettiği durumlarda ALICI’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden ALICI’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. ALICI’nın bu süre zarfında SATICI ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde ALICI’dan herhangi bir cevap alınamazsa SATICI, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

Alınan Ürün /Ürünler

Adı , kodu: Adet

Toplam Satış Bedeli: …. -TL

Ödeme Şekli: Banka Havalesi (EFT)

 Fatura Edilecek Kişi/Kurum :

Fatura Adresi :

Vergi Dairesi :

Vergi Sicil Numarası :

Kargo Ücreti : … -TL Ödeme Şekli ve Planı:

Teslim Şartları:

Teslimat Adresi:

Teslim Edilecek Kişi(ler):

Teslim Edilecek Kişi :

Telefon numarası :

Teslim Edilecek Adres :

MADDE 4- SÖZLEŞME TARİHİ VE MÜCBİR NEDENLER

Sözleşme tarihi, alıcı tarafından siparişin verildiği tarihtir.

Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir.

Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz ) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

MADDE 5- SATICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

5.1. Satıcı, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

5.2. 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.

5.2. Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından site sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı satıcıdan hak iddiasında bulunamaz.

5.3. Web sitesinden banka havalesi-kredi kartı ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmez.

MADDE 6- ALICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

6.1. Alıcı, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

6.2. Alıcı, sipariş vermekle birlikte iş sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.

6.3. Alıcı, web sitesinden satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri , satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı , ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar, GİZLİLİK, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI , ÖN BİLGİLENDİRME, MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞME METNİ vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.

6.4. Bir önceki maddeye bağlı olarak Alıcı, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının, olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıları elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

6.5. Alıcı, aldığı ürünü iade etmek istemesi durumunda ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

MADDE 7- SİPARİŞ/ÖDEME PROSEDÜRÜ

Sipariş:

Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) alıcı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden önce müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler alıcıya sözleşmede belirttiği telefon/faks/e-mail yollarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse alıcıdan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’ nin) satıcı hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda alıcı hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda alıcıya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir ya da alıcının arzusu ve seçimi doğrultusunda ; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir.

Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde alıcı bu durumdan haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç on gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.

Ödeme:

Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir.

Ürünün tesliminden sonra Alıcı’ya ait kredi kartının Alıcı’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini Satıcı’ya ödememesi halinde, Alıcı’nın kendisine teslim edilmiş ürünü 10 gün içinde Satıcı’ya göndermesi zorunludur. Bu tür durumlarda nakliye giderleri Alıcı’ya aittir.

Alıcı kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ALICI, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

MADDE 8- SEVKİYAT/TESLİMAT PROSEDÜRÜ

Sevkiyat:

Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo Şirketine verilir.

Teslimat:

Ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile alıcının adresine teslim edilecektir. Teslimat süresi, Sipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin kurulmasından itibaren 30 gündür. Alıcıya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla on gün uzatılabilir.

Ürünler, Kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı alıcı satıcıya herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden satıcı sorumlu değildir. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri satıcıya derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcı Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.

MADDE 9- ÜRÜN İADE VE CAYMA HAKKINA İLİŞKİN PROSEDÜRÜ

Ürün İade:

Alıcı malı teslim aldıktan sonra ondört gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Faturayı da iade edecektir. Cayma hakkı süresi alıcıya malın teslim edildiği günden itibaren başlar. İade edilen ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli alıcı tarafından karşılanmalıdır.

Alıcının istekleri ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için cayma hakkı söz konusu değildir.

Alıcının cayma hakkını kullanması halinde satıcı, cayma bildirimini içeren faturanın ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir.

Teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa satıcıya malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir.

Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesaire şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır.

Ürün iadesi için, durum öncelikli olarak satıcıya iletilmelidir. Satıcıya ulaşan iade ürün iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de alıcı kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır.

Alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, Banka alıcıya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda satıcı, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği alıcıya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani satıcı, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani satıcı ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince alıcıya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, alıcının Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

MADDE 10-GARANTİ

Kullanma talimatına uygun şekilde kullanılan ve temizliği yapılan ürünler her türlü üretim hatasına karşı aşağıda belirtilen şartlar dahilinde 2 yıl garantilidir:

MADDE 11- GİZLİLİK VE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

İşbu sözleşme ile öğrenilmiş kişisel ve özel nitelikte kişisel veriler ancak mevzuatta belirtilen amaçlar ile işlenebilir ve paylaşılabilir. Alıcı tarafından iş bu sözleşmede belirtilen bilgiler ile ödeme yapmak amacı ile satıcıya bildirdiği bilgiler satıcı tarafından 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.

Satıcı bu bilgileri sadece idari/ yasal zorunluluğun mevcudiyeti çerçevesinde açıklayabilecektir. Araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dahilinde satıcı kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlayabilir.

 

Kredi Kartı bilgileri kesinlikle saklanmaz, Kredi Kartı bilgileri sadece tahsilat işlemi sırasında ilgili bankalara güvenli bir şekilde iletilerek provizyon alınması için kullanılır ve provizyon sonrası sistemden silinir.

Alıcıya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler yalnızca satıcı tarafından standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır. Bazı dönemlerde kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler, promosyon bilgileri alıcıya onayı sonrasında gönderilebilir.

MADDE 12- UYUŞMAZLIK DURUMUNDA YETKİLİ MAHKEME VE İCRA DAİRELERİ

İşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile Alıcı’nın veya Satıcı’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.…/…/…

 

ALICI                                                                                                                      SATICI